Přeskočit na obsah

6.etapa: Kozojedy – Plasy

Celkem 24.58km, nastoupáno 349m, celkový čas 4:56:21

Jak jsem šel minulou trasu, tak jsem v Kozojedech, kde jsem ze svatojakubského putování odbočoval, zjistil, že sem jezdí bus z Kralovic. Tam bych mohl nechat auto, busem přejedu do Kozojed a pěšky zpátky. Jenom 9 kiláčků. Autobus jede někdy po ránu, ale ve středu i v pravé poledne. Takže pohodová odpolední procházka.

Vyjíždím autem z domova s dostatečným předstihem – přeci jen je to už lehce z ruky. V Kralovicích jsem v pohodě a stíhám si na zastávce ještě sníst oběd. Busem přes pár vesnic a ve 12:16 už jsem v Kozojedech. Nikdo mě na žádnou kozí žranici nezve, jenom hodný řidič autobusu mne při vystupování upozorňuje, že jestli chci jet dál, jezdí to odjinud. Asi mu vrtá hlavou, co by tak kdo mohl pohledávat v poledne zrovna tady. “Děkuji, já jdu odsud.” Tím, že jdu zase zpátky odkud jsem právě autobusem přijel, mu raději hlavu motat nebudu.

Míjím evangelický kostel a už si to tyčkuji rázně do kopce po silnici. Dneska je pod mrakem, žádné azůro jak minulý týden. Odbočka na žlutou po pohodové cestičce loukami, podél Kralovického potoka. Ani vesnice Bůček nenabízí nic k jídlu. OK, to dlouhé ů tam oficiálně není, ale člověk to prostě tak čte.

Kozojedy – evangelický kostel
Kostel v Kralovicích

Ještě lehký stoupáček po hlavní a jsem v Kralovicích. Je lehce po druhé, přeci nepojedu už domů. Mám za sebou cca 9.5 kiláčků, do Plas je to dalších 14.5, to bych měl normálně dát. Busy mi z Plas jedou zpátky dvakrát za hodinu, tak nemusím spěchat na žádný konkrétní. Stačí se strefit někde mezi 16:50 a 18:20. Posílám infoSMSku paní Columbové a jdu dál.

V Kralovicích mají nádherný kostel Svatého Petra a Pavla. Hlavní loď má z cihel a vypadá jak kostely v Anglii. Presbytář je zdobený freskami. A také je tam schránka pro svatojakubské poutníky s razítkem a návštěvní knihou. Zanechávám svojí stopu a razítkuji si prospekt.

Ani ne za dva kilometry mne čeká další skvost – klášter Mariánská Týnice. Monumentální, krásně opravený, vidět ze všech stran. Je v něm i muzeum – sem se ještě vypravíme na obhlídku.

Část po silnici, která naštěstí není moc frekventovaná, vede k lesu a už jsem zase na normální lesní cestě. 

Je stále pod mrakem, dnešní putování má úplně jinou atmosféru. Jako kdyby se mělo něco stát.

Marianská Týnice

“Proč někdo zaparkoval tak daleko v lese od hlavní cesty?”, přemítám, když se blížím k divně stojícímu autu. Pohled dovnitř – “Sakra, on je tam nějakej naháč! A pod ním…” Podrobnosti nezkoumám, dělám, že jsem nic neviděl a metelím dál.

Budoucí asfaltka?

Nádherná lesní cesta se mění ve vybagrovaný koridor. Jsem rád, že z červené odbočuje mušlička na žlutou. To kodrcání se přes budoucí asfaltku úplně zábavné nebylo. Ale lepší, než kdybych se musel vyhýbat nějakým stavebním strojům nebo čuchat čerstvě nalitý asfalt. Nikdo tam dneska nemakal.

Začíná lehce mžít. V lese to poberou stromy, na polňačce nasazuji čepici a občas i kapuci. Jemný déšť krásně voní (až na úseky, kde je čerstvě pohnojeno).

Zatáhlo se víc. Cestou podle potoka ze Žebnic do Plas už opravdu prší, ale pěšinka jde hustým lesem, tak to ještě není tak znát.

Cedule Plasy. To už jsem tady? Je 17:00, nejbližší bus mi jede v 17:20. No jo, ale do centra Plas to mám další dva kilometry. Déšť přituhuje. Nasazuji nejvyšší možnou rychlost.

Na zastávce jsem v 17:17. Ha, ale jede to opravdu odtud? Žádné jízdní řády na zastávce vylepené nejsou. Honem mapa, iDOS, znovu mapa – jo, je to zastávka Plasy u školy a bus by měl odtud jet do Kralovic v 17:22. Otřepávám kapky z bundy a baťohu, kalhoty mi docela rychle schnou. Hledám peněženku, roušku a zrovna přijíždí bus. Stihnul jsem to!

Další pěkná etapa za mnou. Kralovice, Mariánský týnec i Plasy určitě stojí za delší návštěvu, ale to až budou mít všude otevřeno. A hlavně s paní Columbovou.

Nástup na trasu: Parkoval jsem v Kralovicích na Masarykově náměstí. Ve všední dny jede odtud v poledne bus do Kozojed. Při vyhledávání na IDOS pozor na to, že těch Kozojed je víc. Tyhle jsou Kozojedy; okres Plzeň-sever. Bez auta by se šlo dostat do Kralovic, nebo přímo do Kozojed busem z Plzně. Z Prahy jede dopoledne taky jeden přímý bus do Kralovic, nebo s přestupem přes Rakovník. Na víkend jsem žádné spojeni do Kozojed nenašel. Jedině si udělat okruh z Kralovic.

Zpět: Ve všední dny jezdí bus z Plas do Kralovic nebo Plzně dvakrát za hodinu. Do Plzně se dá jet i vlakem.