Přeskočit na obsah

9.etapa: Stříbro – Kladruby a zpět

Celkem 16.65km, nastoupáno 398m, celkový čas 3:49:55

Sobota. Dopoledne si čteme, ale venku je tak pěkně, že mi to nedá a vyrážím na odpolední procházku. Ve Stříbře na náměstí se dá parkovat v sobotu odpoledne zadarmo a tak nechávám auto rovnou tam. Na dnešek nemám naplánovaný nějaký dlouhý přechod, jenom kousek do Kladrub, tam se projít po naučné stezce a stejnou cestou zpět do Stříbra.

Z náměstí to beru rovnou dolu k řece, cestou v uličkách si fotím kostel Všech svatých. Má opět ten zvláštní tvar oken. Paní Columbová mi později najde, že se jim říká kasulová, podle kněžského ornátu.

Přejdu přes starý kamenný most, směrem k vlakovému nádraží, a konečně jsem venku z města. Nevím proč, ale Stříbro, ačkoli je to taky starobylé město, mne příliš nebaví a jsem rád za klidnou cestu v údolí říčky Úhlavky. Pozor, neplést si jí s Úhlavou.

Kasulová okna v kostele Všech Svatých

Dnes je další krásně jarní, nebo spíš letní den. Sluníčko hřeje, příjemně, není to tak šílené, jako by to mohlo být někdy v parném létě. Jedna partička si griluje klobásky. Voní zdaleka. Zdravím a ptám se, jestli na mne zbydou, až půjdu zpátky.

Klášter Kladruby

Ve stoupáčku na Jirnou se člověk lehce zapotí. Chvilku jdu po hřebeni a po padáku dolů jsem zas v lučním prostředí Úhlavky.

Naučnou stezku Kladruby půjdu podle směru hodinových ručíček a tak mne čeká opět lehký stoupáček. A pak to přijde – najednou se přede mnou objeví majestátní Kladrubský klášter. Říkám si jaké to asi muselo být, když takto vykoukl na pocestné.

Stezka se kolem kláštera obtáčí a tak se můžu pokochat i pohledem z druhé strany. Zajímavé je, že se dřív chodilo právě tudy, od vesnice. Dnes se bere jako hlavní vchod pro návštěvníky ten ze silnice.

Stezka mne vede kolem jezu a hřiště. Je tu živo a příjemně. Kluci si kopou na bránu, paní suší fotbalistům dresy, po asfaltovém okruhu to fiští budoucí rychlobruslařka.

Je tu ještě jeden kostel, který na svatojakubské cestě určitě nesmím minout – Kostel sv. Jakuba. Ten má dokonce otevřené dveře, tak nakukuji.  Před vchodem jsou kříže, které dřív sloužily u cesty na Norimberk. Něco jako dnešní turistické značky.

Kostel sv. Jakuba
most ve Stříbře

Další atrakce mne čeká za vesnicí. Jsou tu louky s rákosem, který je větší než já. A taky info tabule, která vysvětluje, jak hodně se tu měnil tok říčky Úhlavky. Je to údajně jedna z nejstarších řek v  Čechách, protože zde nebylo moře. To mi vůbec nedošlo, že někde v dnešní české kotlině moře mohlo být a jinde ne.

Okruh se uzavírá a já jdu vyšlapat a sejít ten krpál. Zpátky to jde nějak rychleji. A to nespěchám. Na dnešek jsem chtěl opravdu něco oddechového, ať si to hlavně užiju. A to se podařilo.

Nástup na trasu: Zvolil jsem opět okruh, s parkováním ve Stříbře na náměstí. Dalo by se tam dojet i vlakem. Z Prahy jezdí rychlík na Cheb bez přestupování každé dvě hodiny, a to i o víkendech. Mezitím jezdí z Prahy i další , s přestupem v Plzni. Vlakové nádraží je přímo na trase. Nebo busem, také s přestupem v Plzni.

Zpět: Stejně jako tam. Autem, vlakem nebo busem ze Stříbra.