Přeskočit na obsah

Impregnace švů – skyscape trekker

  • Tipy

Některé ultralight stany se prodávají bez podlepených švů. To je i případ stanu Skyscape Trekker od firmy Six Moon Design, který jsem si letos pořídil. Dost jsem se předtím díval na recenze různých stanů, chtěl jsem něco malého, jenom pro mne. Skyscape Trekker mi učaroval. Lehoučký (790g), místo stanových tyček se dají použít trekové tyčky, moskytiéra, dvířka na obě strany, vyhrnovatelná až nahoru a dost místa jak na délku, tak na výšku. Mám 180 cm a měl bych se v něm v klidu i posadit.

Hledal jsem na netu, kde můj vysněný stan sehnat. Chtěl jsem ho objednat od nalehko.com (je to výborný obchod, blog, lidi, styl života a vůbec), ale bohužoužel ho neměli na skladě. A nenašel jsem žádný jiný český obchod, který by ho zrovna měl. Naštěstí jsou ho měli na skladě bratia slováci v outdoorline.sk. Musím před nimi smeknout klobouk. Objednával jsem v neděli 30.1. večer po desáté a ve středu ráno v 9:07 už byl u nás v Z-Boxu. Zásilkovna ze Slovenska funguje rychleji, než balík poštou z Prahy. Ale to jsem trochu odbočil.

Co mne na stanu lehce děsilo, bylo to podlepování švů. Člověk si ke stanu ještě musí přikoupit silikon (já volil doporučený GEAR AID Seam Grip SIL Silicone Tent Sealant) a ty švy si musí sám popatlat. Výrobce, nebo i některé obchody, co stan dodávají, nabízí, že to naimpregnují u nich (outdoorline.sk momentálně ne), ale já jsem přeci šikulka, tak co bych si to nezkusil. Kdo se bojí, nesmí do lesa a už vůbec ne pod stan. Jenom jsem to odkládal na vhodnou dobu. Aby měl stan čas 24 hodin zaschnout a nelepil po sbalení.

Nastudoval jsem youtube tutoriály (nejlepší mi přišel od Tuba the Solo Hiker), počkal na vhodný víkend s vidinou dobrého počasí a konečně se odhodlal k činu.

Začal jsem dolní linkou v nohách, pak jsem vzal ty dlouhé od nohou vzhůru. Postupně jsem objel silikonem všechny švy. Dokonce i ten u zipu, co je překrytý. Ten jsem asi ani nemusel. Jediné problematické místo byl vršek, kde je to zároveň dost kritické. Prostě jsem toho tam natlačil dost, aby to zateklo dobře ke švům.

Podobně jako Tuba jsem to postupně dočisťoval a domačkával papírovou utěrkou a osvědčily se mi i jednorázové rukavice, abych se komplet neupatlal. Měl jsem to hotové do hodinky.

Stan s čerstvě poťupkanými švy. Ještě trochu lepí.

Navečer už to tolik nelepilo a já si mohl užít dvojí první plnou noc ve stanu. Hlásili kolem 8 stupňů, ale mně bylo příjemně teplo (o výbavě na spaní zas někdy jindy). Vzbudili mne ptáci (to by člověk nevěřil, jak umí hlasitě zpívat a nedají se ztlumit) a kolem šesté soused. Snídá venku a pouští si k tomu nahlas rádio. Nevím, jestli to bylo rádio Blaník, Impuls nebo nějaká jiná česká hrůza, kterou neposlouchám, ale zachránila to první písnička: Bohemian Rhapsody od Queenů. Nechat si k budíčku zahrát Queeny je fajn. Jenom to ten moderátor nemusel utnout v půli svýma přihlouplýma kecama.

Co jsem tolik nečekal byla kondenzace na delší straně u noh (která není zdvojená moskytiérou). Neměl jsem stan úplně vyšponovaný (chybka!), navíc ranní rosou ještě trochu povolil. Nohama ve spacáku jsem byl hodně blízko stěně a při převlíkaní se o ni i trochu opřel. Naštěstí se spacák moc nenamočil. Ale budu si na to příště dávat majzla.

  1. Stan svůj pořádně šponovat budeš
  2. Karimatkou do čela stanu co nejvíc zastrčiti musíš
  3. Do saku paku sbalíš si spacák, než začneš stanem třásti
  4. Hadr dobře sáknoucí vezmeš s sebou
  5. Opatrně kapky otřeš, než spadnou ti k nohám

Update 8.5.2022

Druhý den švy krásně doschly. Noc proběhla také v klidu a mých 5 předsevzetí sice kondenzaci nezabránilo, ale spacák jsem si uchránil v suchu. Stan je připraven na svojí první větší výpravu.