Přeskočit na obsah

6. Kasejovice – Nepomuk

Celkem 16.6 km, nastoupáno 300m, celkový čas 3:26:09

Po pražském intermezzu se vracím zpět na trasu Svatojakubské – Všerubské.

Modro. Víc modrá obloha už ani být nemůže. Parkuji u Jakuba, v autě si nechávám zimní bundu, určitě mi ji dobře ohlídá. Jdu jenom v letní nepromokavce, snad mi nebude kosa. V prvním kopečku se zahřívám. Ne, nebude.

Sluníčko se také snaží co může, i když ve stínu je ještě lehce mrazivo. Nikdy bych nevěřil, že půjde v zimě takhle v pohodě chodit. Určitě lepší než v pařáku.

Svatý Jan Nepomucký zamyšleně hledí na Velký životický rybník a já mu tiše ten výhled závidím. Rád bych se koukal chvíli s ním, ale na dlouhé posedávání na lavičce je přeci jen kosa.

Sedám si až na zastávce v Podhůří. Chráněná od větru a zalitá sluncem. Ideální místo na oběd a teplý čaj.

Na kopci Skalka ztrácím červenou značku. Nejspíš tu někde byla. Na jednom z těch vykácených stromů. Že by kůrovec? Beru to rovně dolů, po okraji vykáceného průsmyku a utěšuju se tím, že aspoň část stromů tu ještě zůstala. Ale na jak dlouho?

Další pláně mne o zdraví lesa příliš nepřesvědčují a jenom doufám, že matka přiroda si s tím dřív nebo později nějak poradí.

Tak, jako si poradila na potoce Víska, kde si ondatry s ondatračaty spokojeně lebedí spolu s kachnami.

Tedy původně jsem si říkal, že to jsou asi bobři, ale paní Columbová mne vyvádí z omylu. Neodporuji. Paní Columbová a strejda Gůgl mají vždycky pravdu.

V pravé poledne už obdivuji kapličku v Tojicích, ozdobenou vánočními řetězy z LEDek. Nejdřív jsem si tedy myslel, že jsou to opravdu rampouchy. Zdálky je iluze dokonalá.

V Nepomuku to beru podle značky přes vlakové nádraží a pak poměrně nudnou cestou přes sídliště a podél silnice. Nádraží tu mají asi 2.5km od centra a přes kopeček. V Nepomuku jsme několikrát byli s Kryštofem na festivalu deskových her Goliáš a David. Pořádá to parta nadšenců a mají to skvěle zmáknuté. Člověk si tam mohl půjčit libovolnou deskovku a když nechtěl dlouho studovat pravidla, dostal od zasvěcenců rychlokurz. Z Nepomuku už sice přestěhovali festival jinam, ale věřím, že atmosféru to neztratilo. Trochu se mi po ní zastesklo.

Nepomuk má náměstí z kopce a opalují se na něm sochy. Některé se diví, proč jsou mezi nimi vydlážděné cestičky, na kterých parkuje vždycky na začátku auto. Divím se s nima. Mohla to být krásná pěší zóna.

Ale je fakt, že když už někdo prdne na historické náměstí obchoďák COOP (původně asi Jednota), tak je to asi fuk. Jenom se schoulit do klubíčka a raději se dívat jiným směrem. Jo, sochy to mají dobrý.

Z náměstí odjíždím BUSem v 13:00. Tyhle krátké zimní etapy začínám mít v oblibě. Zítra má být podobné počasí, budu toho muset využít.

Nástup na trasu: Parkoval jsem u kostela sv. Jakuba v Kasejovicích.

Zpět: BUSem v 13:00. Šlo by to případně i vlakem, jen je potřeba pamatovat na to, že vlakové nádraží je daleko od centra.