Přeskočit na obsah

Všerubská – jo, jde to i v zimě

Celkem 235km (včetně cest na vlak a dalších procházek), nastoupáno 4748m, prochozený čas: 2 dny, 5 hodin, 10 minut. Nachozeno v jedenácti etapách, mezi 9. lednem a 18. březnem 2023.

Stihnul jsem Svatojakubskou – Všerubskou projít ještě před prvním jarním dnem. Musím ale přiznat, že letošní zima byla opravdu mírná. Ne, že by občas nemrzlo, ale sníh jsem musel odmetat z auta jenom dvakrát nebo třikrát. Taky nejdu celou cestu najednou, ale po etapách. Prostě když mám čas a chuť a navíc je slušná předpověď počasí.

  • Každá trasa je lehce jiná. Oproti Svatojakubské – Železné je Všerubská výrazně kratší a přišla mi i méně kopcovitá. Taky je možné, že už jsem si na kopečky od loňska prostě zvykl.
  • Taky mi přišla víc městská. A to nemyslím nějak špatně. Na Železné si člověk užil skvosty jako Karlštejn, Mariánskou Týnici, Plasy nebo Kladruby. Památky, které jsou víceméně solitéry mimo města. Všerubská překvapí Mníškem, Dobříší, Nepomukem, Klatovy – prostě na nějaké zajímavé městečko člověk narazí v každé etapě.
  • Když trasa přechází mezi kraji, je téměř nemožné najít mezi dvěmi vesnicemi, byť vzdálenými pouhých 15km, nějaké normální spojení. Zvlášť pokud neleží na stejné vlakové trase. BUSy prostě jezdí směrem do spádové oblasti.
  • Baví mne i krátké etapy, kolem dvaceti kiláčků. Člověk aspoň nemusí tak pospíchat a cestu si víc užije. Ale pokud bych to šel v kuse, s přespáváním, tak bych si musel vymyslet nějakou zábavu v cíli. Ujdu to za 4-5 hodin a neměl bych odpoledne co dělat.
  • Altra Lone Peak ALL-WTHR jsou moc fajn boty a šlo v nich chodit celou zimu. Oproti těm normálním, co jsem měl předtím, jsem vůbec nemusel řešit, jestli procházím ranní rosou, blátem, nebo dokonce sněhem. Jenom ta výdrž. Na obou botách se mi od loňského podzimu udělaly ve svrchní vrstvě ďoury – v místech ohybu. Brzy příjde čas na upgrade.
  • Do termosky Montbell Alpine jsem se úplně zamiloval. Teplý Tuareg je při zimní tůře super morální vzpruha. Termoska má integrovaný hrníček, dobře drží na stole a skvěle se meje. Sice má mít 750 ml, ale mně se tam vejde skoro litr. Tak nevím, jestli náhodou nemám tu větší.
  • Komunisticko-STBácká akce Kámen byla dobrý svinstvo. Mám rád infotabule a naučné stezky po cestě. Rád se z nich dočtu nějaké informace navíc o místě, kde jsem. Ale tabule u hraničního přechodu Všeruby o akci Kámen mne dostala. Doma jsem si k tomu ještě dohledával další materiál a koupil si knížku Falešné hranice od Václavy Jandečkové. Není to lehké čtení. Deset případů, mraky faktů. Někteří vyfásli 15 let natvrdo – z dnešního hlediska za nic. Dokonce ani přes ten hraniční kámen se nedostali. Jenom to na ně STBáci navlíkli. Jsem rád, že tahle doba je za námi. A děkuji autorce, že si dala tu práci všechna ta fakta a osudy lidí dohledat.

Jaro je tu. Nápadů spousta. Projít se od pramenů Labe k Hřensku? Tenhle nápad mi vnuknul můj taťka a příjde mi úplně skvělý. Další svatojakubskou? Klobouk dolů před lidmi z Ulteria – jejich trasy jsou fakt moc fajn. Pokračovat ve svatojakubské dál do Německa? Když jsem stál ve Všerubech na hraničním přechodu a viděl tam mapu do Regensburgu, tak mi to v nohách úplně cukalo. Nebo konečně Stezku Českem? Nechávám to zatím koňovi, ten má větší hlavu. Ale nejraději bych si teď sbalil bágl a hned vyrazil. A je jedno kam.