Přeskočit na obsah

0. Balím a jedu

Celkem 3 km, nastoupáno fakt málo, jenom jezdící schody v metru a celkový čas jsem si ani neměřil. Doprava 265 Kč.

Už několik dní mám cestovní horečku a nejraději už bych vyrazil. Postupně si dávám věci na postel, pak je zase odebírám, zkoumám jak malý baťoh budu vlastně potřebovat, objednávám ubytko na všechny dny cesty (původně jsem chtěl jen na první dva, ale jakmile jsem s tím začal, sfouknul jsem to všechno najednou) a dokonce mám i koupenou jízdenku zpět Flixbusem. Prostě žádné „kdyby bylo náhodou špatné počasí, tak to přeruším.“ Jdu do toho s odhodláním a naplno.

Baťoh je opravdu lehoučký. Tričko s krátkým i dlouhým rukávem, trencle, dvoje náhradní ponožky, do kosy čepička, nákrčník a spodky a proti dešti bunda a suknice. Hygiena, nabíječka, powerbanka, kabely, opalovák, lékárnička, toaleťáky a velké oranžové TicTacy. Mám i lehkou zásobu jídla a tři půllitrové láhve s vodou. Beru i filtr, ale tuším, že ho potřebovat nebudu.

Vlak vlevo vypadá o něco lépe vybavený, ale lístek už mám do toho vpravo. Dokonce mám i místenku. A navíc, co bych dělal někde v Grazu?

Kupé je vybaveno nejnovější klimatizací Windows 98, které hned stahuji/otevírám. Je tu docela teplo. Závěs, který mne začne oplácávat jakmile se rozjedeme, uvazuju k horní poličce. Na řešení technických zádrhelů mám talent.

„Lovosice, vystupovat!“ napovídá mi apka Můj vlak. Nádraží se od dob, kdy jsem jezdil domů z koleje, docela zmodernizovalo a vyhezklo. Budovu ještě rekonstruují, ale na peróny může být pan výpravčí právem hrdý.

„Dáš si kafe a štrůdl? A chceš pivko z ledničky nebo ze špajzu?“ Tyhle uvítání u našich prostě miluju. „Jo a radši studený,“ zní správná odpověď v dnešním vedru.

„Nevíš, kam patří tenhle kousek?“ posílám paní Columbové dotaz. „Vlevo nahoru přece,“ odpovídá. Nejsem si tím ale úplně jistý a nechávám puzzle raději na mamce. Je v tom přeborník, každý rok složí jedny velké 6000 kouskové.

Kecáme s našima o všem možném, ale kolem deváté to balím a jdu spát. Zítra ráno musím stihnout vlak do Litoměřic.