Přeskočit na obsah

4. Bakov – Benátky nad Jizerou

Celkem 32.57 km, nastoupáno 254 m, celkový čas 7:54:26.

Žádné dlouhé polehávání. Skáknu si do obchodu pod penzionkem pro jídlo na dnešek, rychle sbalím a jdu na checkout. Aha, vypadá to, že kiosek běží na Windows. Chybička se vloudí. Hlásím chybu po telefonu a slečna si mne hned odčárkne.

Přesouvám se BUSem na autobusák. Jízdenku mám koupenou v PID lítačce – až do Bakova. To je super. Až na to, že platí jen do PID autobusů. Městská hromadná jezdí na jinou apku. Neva, hnedle další už mne vzal.

„Mám od Vás brýle a potřeboval bych je narovnat. Včera jsem narazil do značky,“ soukám ze sebe v Grandopticalu pravdu. Paní se bez řečí chopí náčiní. Ani se nesměje pod fousy. Asi nejsem první, kdo v Mladé Boleslavi narazil do značky.

„Zkuste si je,“ podává mi je vyčištěné. Super, opět bez problémů zaostřuji a taky mi lépe sedí. Děkuji horem dolem. Paní mi zachránila zbytek cesty. Dost bych se bál, že mi někde spadnou z nosu.

Chvilku počkám v místním nákupáku na spoj do Benátek a konečně zas na cestě.

Jizera se tu obrací málem do protisměru. Je klidná, jak dolní tok Ohře.

Jen těch komáru je tu podstatně víc. Hlavně se moc nezastavovat a nekochat. Fenistilem se mažu za chůze.

Místní v Hrdlořezech pěstují o víkendech prazvláštní sport – jízda kolmo na vršek stromu. Nebo že by to byly trofeje? Uříznuté hlavy na kůlech by už dneska nemusely projít, ale zbytky po cyklistech možná jo. Pro jistotu se dívám do mapy, jestli mám vůbec jít dál.

Nemám, jdu blbě. Místo, abych šel v Debři dál po červené, šel jsem dál po červené. Kdo to kdy viděl, aby se jedna turistická značka rozdvojovala?

Vracím se. Neva. Aspoň jsem viděl kolostrom.

Před Mladou Boleslaví začíná krápat. V tunelu se dooblíkám a dobře dělám. Už nekrápe, regulérně prší.

Na oběd se usazuju na zastávce před jednou z budov Škodovky. Jsem dost rád, že jsem si prošel Boleslav včera. V dešti bych si to tolik neužil. Na náměstí ani nezacházím.

Jaké to tady asi bylo za plného provozu? Představuju si zahrádku s pivkem venku, v patře hostinské pokoje s naducanou peřinou a buzení zvonem ze zvoničky brzy po ránu. Na mši.

Že by konečně přestávalo pršet? Tráva je mokrá, ale naštěstí mám nepromokavé botky.

Kostel sv. Mikuláše a zámek v Horkách. Místní mládež se pod ním sjíždí na trénink. Vzpomenu si na ségru a její rodinu. Jsou to taky fotbalisti.

Puzzlo-skála. Někdo si s tím kameným Legem dal opravdu práci. Kostičky zapadají pevně jedna do druhé, nedaří se mi je od sebe oddělit. Asi to bude chtít větší sílu.

Cesta kolem Jizery je kouzelná. Že by tu vyklouzlila i kosatec? Vrba se na něj zezadu sápe, nenápadně jak krokodýl.

„Pojď si pro mne!“ lákají lekníny v bažině.

„To víš, že jo, ani kdyby na druhé straně tančila rusalka,“ nenechávám se oblbnout.

„Prosím vás, kde tady máte ty gondoly?“ připravuji si v Benátkách otázku ve všech světových jazycích, které znám. Je jasné, že na náměstí, do kterého se jde do kopce, to nebude. Zato je tam pěkně udržovaná kaple svaté Rodiny.

Radní v Benátkách mají smysl pro humor. Začíná se mi tady dost líbít.

V areálu zámku je nejen Kostel Nanebevzetí Panny Marie, ale i dvě muzea, městský úřad a ordinace několika lékařů. Je tu příjemně živo, ale nepřeturistováno.

Impozatní pohled ze zámeckého parku. Tímto směrem zítra půjdu. Díky Jakube, žes mne sem zavedl.

Cestou dostávám SMSkou instrukce k ubytování v Bilém Pávovi. Dost mi to tak vyhovuje. Nemusím spěchat na určitý čas. Hotýlek vypadá fajn. Ospršit, vyprat, pověsit, vyndat klíště. Mrcha se mi zakousla na zápěstí.

Jdu se mrknout do restaurace pod hotelem. Zvenku to vypadalo jako sídlištní pivnice, ale zdání klame. Jídlo tam pan šéfkuchař Houdek vaří s láskou a fantazií. Obsluha je taky moc fajn. Místní pivko super. Tentokrát si dám i dezert. To byla hostina. Začínám se docela rozjídat.

Snídaně: Ze sámošky pod penzionem.

Oběd: Housky se šunkou, jako včera.

Večeře: Jedinečný kulinární zážitek v restauraci Bílý Páv, který jsem tedy vůbec nečekal.

Ubytování: Hotel Bilý Páv. V parčíku, v klidné části Benátek. Pokojík není nijak přeplácaný.

Útrata: 701 Kč za jídlo (ale stálo to za to), 1400 Kč za ubytko (rezervace přes jejich web) a 50 Kč BUS.