Přeskočit na obsah

Do Středu Evropy po 50. rovnoběžce

Květen 2023

Po dubnové Akci Srdce jsem měl pocit, že jsem vychozený na celý rok dopředu. Ale dlouho mi to nevydrželo. Pankráce, Serváce a Bonifáce s deštivými předpověďmi přečkávám v teple domova, na tahu do Plzně ujdu s novým UL baťůžkem 65 kiláčků za dva dny, u našich na chatě poprvé stavím a přespávám v novém stanu Durston X-Mid Pro 1 (je fakt super) a když předpověď na poslední týden v květnu hlásí teploty kolem dvaceti a celý týden bez deště, nemám na vybranou – musím vyrazit.

Ale kam? Pořád mne to táhne směrem na západ. Kraj nikoho, ráj pro osamělé turisty, zvlášť před hlavní sezónou. „Co je podle kompasu přesně na západ od nás?“ Hraju si s touto myšlenkou na mapy.cz, posouvám pomyslný prst po mapě a mám to: Mittelpunkt Europas in Tillenberg, Střed Evropy. Tedy jak uvádí wikipedie, je to jeden ze středů Evropy. Jenom v ČR si tento název nárokuje dalších 13 míst, záleží na tom jak a kdy to kdo počítal. Mittelpunkt Europas byl zaměřen v roce 1865, ještě za Rakousko-Uherska a leží těsně za hranicí s Německem. Ideální cíl.

Plánuji trasu, abych šel denně něco kolem 30km, dívám se kde asi tak přespím a když jsem kolem desáté večer po třetím kole přeplánování spokojen, sdílím radostnou novinu s paní Columbovou: „Jdu do Středu Evropy, je to na šest dnů pod stan a vyrazím zítra, až se ráno sbalím.

 • 1. Skryji se v Skryjích?
  Celkem 26.78 km, nastoupáno 604m, celkový čas 6:21:15 Budím se před sedmou ráno. „Jo, dneska fakt vyrážím na puťák,“ sám sebe ujišťuji. Balím. Systematicky. Nespěchám. Minimalizuji výbavu. Vařič? Ne, stejně budu spát většinou po kempech. Teplé oblečení na spaní? To… Číst dále »1. Skryji se v Skryjích?
 • 2. Kralevic v Kralovicích?
  Celkem 33.73 km, nastoupáno 618m, celkový čas 7:49:53 Půl osmá. Nakonec jsem se i vyspal. Po kempu se začínají ploužit lidi, i když do vodáckého budíčku je ještě daleko. Otírám stan, aby sluníčko nemělo tolik práce se sušením. Snídám muesli… Číst dále »2. Kralevic v Kralovicích?
 • 3. Kde dneska přespím?
  Celkem 33.53 km, nastoupáno 533m, celkový čas 8:44:45 Tedy to jsem se dobře vyspal. Ještě nerozkoukaný si vybírám snídani a něco s sebou v místním COOPu. V kuchyňce penzionu si k tomu vařím čaj. Paní mi včera nabídla, že mi… Číst dále »3. Kde dneska přespím?
 • 4. Z lesa do Teplé
  Celkem 33.53 km, nastoupáno 533m, celkový čas 8:44:45 Po nočním obléhání traktorem se budím za svítání. Připadám si od včerejška trochu ulepený, ale zdá se, že noc bez sprchy jsem zvládl. Je lehce chladno, ale slunečno a kupodivu není vlhko.… Číst dále »4. Z lesa do Teplé
 • 5. Do lázní. Mariánských!
  Celkem 22.96 km, nastoupáno 240m, celkový čas 7:18:28 Čeká mne vcelku odpočinková etapa. Patnáct kiláčků do Marjánek a pak tak hoďku do kempu. Žádný spěch, dneska se budu spíš jen tak promenovat po promenádě. V noci byla venku docela kosa,… Číst dále »5. Do lázní. Mariánských!
 • 6. Mittelpunkt Europas
  Celkem 25.19 km, nastoupáno 478.3m, celkový čas 5:20:04 S touhle etapou jsem si docela dost dlouho nevěděl rady. Do Středu Evropy – jasně, ale co pak? Vrátit se po stejné cestě do Marjánek? Nebude to nuda? Přejít do Německa a… Číst dále »6. Mittelpunkt Europas
 • Šest dnů s báglem
  Celkem 175 km, nastoupáno 3032 m, prochozený čas: 1 den, 21 hodin, 12 minut, v šesti dnech za sebou mezi 27. květnem a 1. červnem 2023. Dlouho jsem se na delší puťák pod stan těšil. Taky jsem to dlouho odkládal.… Číst dále »Šest dnů s báglem