Přeskočit na obsah

Stezka Českem – Šumava

Červenec 2023

Stezka Českem mne nadchla. Červnový puťák z Aše přes Český les ve mně ještě doznívá. Příhraniční asfaltky územím nikoho, zálety do bavorských penzionků s českou obsluhou, trasy dlouhé tak akorát, aby se člověk nenudil a zároveň se zbytečně nestresoval. To všechno se mi honí hlavou při plánování přechodu Šumavy.

Příprava

Láká mne to vzít pod stan. Šumava, i když je to národní park, má skvěle propracovaný systém nouzových nocovišť. Na jednu noc, bez ohně, bez rezervace, prostě vymezené místo, kde si člověk může postavit legálně stan. Jsou od sebe vzdálené cca 10-13km přímou cestou, tak se člověk může rozhodnout, kterou vynechat, nebo to vzít klidně delší trasou. Navíc u toho bývají i ToiToiky – to se po ránu může hodit. Plánuju, chodím prstem po mapě, radím se s Kryštofem, který má přechod Šumavy za sebou. Ze Všerub na nejjižnější bod mi to vychází na osm dnů. Kolem Lipna plánuju ze Stezky uhnout a užít si plavbu parníkem. Tuhle atrakci si prostě nemůžu nechat ujít.

A půjdu se stanem. Vejde se mi všechno do mého 28l baťohu? I s jídlem a pitím? Minule jsem na poslední chvíli znervózněl a objednal si nový baťoh Gossamer Gear G4-20, tak mám záložní variantu, ale ještě jsem ho na žádné delší trase nevyzkoušel.

Nástup na trasu plánuji na pondělí 10.7. Sice mám volno i v týdnu předtím, ale to má díky Husovi a Cyrilovi s Metodějem i dalších deset miliónů Čechů. Co když vyrazí všichni na Šumavu? Tohle riskovat nechci.

„Tohle všechno si chci brát s sebou?“ „Jo.“ Filtr na vodu – ten by se tentokrát mohl hodit. A místo jedné knížky rovnou Kindle. Kdo ví, jestli budou cestou knihobudky, předminule jsem to dost podcenil. Vaření si neberu, cestou je dost vesniček a občerstvení, stačí mi trochu muesli na snídaně a krekrchleba jako rezerva.

Pod 9kg i s jídlem a pitím. A vešlo se mi to do minibaťohu. Jsem ready to go, jen se naposledy vyspinkám v mojí postýlce.

Přechod Šumavy

 • 9. Ze Všerub pod Osser
  Celkem (i s výletem k baru u Tetřeva) 32.75 km, nastoupáno 1147 m, celkový čas 8:19:57, 439 Kč (doprava+jídlo) Natěšený jak prvňáček na první prázdniny, stepuju po sedmé hodině na zastávce BUSu, směr Beroun. Moje devátá etapa po Stezce Českem… Číst dále »9. Ze Všerub pod Osser
 • 10. Do Železné Rudy
  Celkem 22.10 km, nastoupáno 800 m, celkový čas 7:32:28, utraceno 1973 Kč (jídlo+penzion) První noc pod přístřeškem. Zvládnul jsem to. Ani nebyla kosa. Dokonce jsem ani nespadl. Jenom jsem se při každé obrátce dokonale probudil. Muesli k snídani, volání přírody… Číst dále »10. Do Železné Rudy
 • 11. Přes Poledník na Modravu
  Celkem 33.78 km, nastoupáno 985 m, celkový čas 8:00:03, 410 Kč (jídlo) Přespání v Železné Rudě mi bodlo. Na dnešek hlásí ventusky přeháňky přes den a večer slušný déšť. Při snídani (to je všechno fakt jenom pro mne?) promýšlím varianty… Číst dále »11. Přes Poledník na Modravu
 • 12. Kam dojdu z Modravy?
  Celkem 30.13 km, nastoupáno 450 m, celkový čas 7:09:40, 539 Kč (jídlo + doprava) Ty špunty do uší to chce. V noci spolu soutěžili dva dřevorubci. Milion mikrospánků není totéž, co jeden dlouhý. No aspoň jsem v osm už po… Číst dále »12. Kam dojdu z Modravy?
 • Šumava s hovadem
  Celkem 123 km, ze Stezky ukrojených 123 km (ale dost jsem to bral jinou trasou), nastoupáno 3363 m, prochozený čas: 1 den, 8 hodin, 21 minut, ve čtyřech dnech za sebou mezi 10. a 13. červencem 2023. A taky 42… Číst dále »Šumava s hovadem